10 rzeczy do rozważenia przy składaniu wniosku o elastyczną pracę
Jeśli myślisz o rozpoczęciu Nowego Roku od zmian, może to oznaczać wybór elastycznej metody pracy dostosowanej do Twoich potrzeb.
Być może chcesz pracować z domu przez część lub cały czas. Może myślisz o pracy zdalnej, wyruszając w podróż, aby zobaczyć miejsca, których nigdy nie miałeś czasu zobaczyć, a może myślisz o zmniejszeniu liczby godzin pracy i rozważasz poproszenie o podział pracy.
Niezależnie od tego, jaki masz pomysł, ważne jest, aby pamiętać, że istnieje określony proces, przez który musisz przejść, aby poprosić o elastyczną metodę pracy. Po pierwsze, oznacza to złożenie formalnego listu z prośbą o elastyczną pracę i postępowanie zgodnie z procedurą określoną przez politykę i procedury Twojej firmy.
Pamiętaj, że pracodawca nie musi zaakceptować Twojej prośby. Jeśli jest w stanie przedstawić odpowiedni i wiarygodny powód biznesowy, dlaczego Twoja prośba nie jest odpowiednia, może ją odrzucić. Mimo to, musi rozważyć ją w równym stopniu, starannie i sprawiedliwie.
Zobacz ten film, który opisuje Twoje prawo do żądania elastycznej metody pracy.
Najlepszym rozwiązaniem jest upewnienie się, że spełniasz wszystkie warunki swojej pierwszej prośby. Oto 10 rzeczy, o których warto pamiętać, gdy myślisz o złożeniu wniosku o elastyczną pracę.
- Data listu - Nie zapomnij umieścić daty na liście, ponieważ będzie to data formalnego wniosku. Pracodawcy muszą użyć tej daty, aby upewnić się, że nie przekroczą terminów przy wydawaniu decyzji.
- Wyraźnie zaznacz, że składasz "wniosek ustawowy" - Złożenie wniosku o elastyczną pracę, niezależnie od tego, czy chcesz pracować w domu, czy być cyfrowym nomadą, oznacza, że składasz wniosek ustawowy. Zaznacz to w swoim liście, blisko jego górnej części, aby zapewnić, że list zostanie potraktowany w sposób formalny.
- Jasno przedstaw swoją prośbę - Nie owijaj w bawełnę, upewnij się, że jasno określasz, o co prosisz. Jeśli chcesz pracować w domu, zaznacz to. Jeśli chcesz pracować zdalnie, dzielić się pracą lub przejść na elastyczny czas pracy, wyraźnie to zaznacz. Następnie musisz określić, o co konkretnie prosisz, np. chcesz pracować w domu przez trzy dni w tygodniu, a przez pozostałe dwa przy biurku.
- Pomyśl o potencjalnych powodach odrzucenia i wymyśl odpowiedzi - Jeśli prośba nie ma sensu biznesowego, szanse na odrzucenie są wysokie. Oznacza to, że musisz wymyślić rozwiązania, aby twój dział zarządzania nie musiał myśleć o nich jako pierwszy. Pomyśl nieszablonowo i zidentyfikuj wszelkie potencjalne problemy, które mogą wyniknąć z tego, że nie ma Cię przy fotelu biurowym. Następnie opracuj kreatywne rozwiązania, które nie wpływają na wydajność i nie kosztują dodatkowej gotówki. Nawiasem mówiąc, jeśli elastyczny system pracy faktycznie przyniesie oszczędności, upewnij się, że to zaznaczysz!
- Skup się na biznesowym punkcie widzenia - Łatwo jest napisać ten list z myślą o swoich własnych powodach, ale musisz naprawdę dostosować go do potrzeb biznesu. Pracodawcę obchodzą Twoje osobiste powody złożenia wniosku, ale będzie on bardziej zainteresowany tym, jak wpłynie to na codzienne funkcjonowanie firmy i ogólną wydajność przede wszystkim.
- Wspomnij o wszelkich wcześniejszych prośbach - Możesz złożyć prośbę o elastyczne warunki pracy tylko raz na 12 miesięcy, więc jeśli złożyłeś już jedną w tym czasie, nie składaj kolejnej prośby aż do upływu 12 miesięcy od tej daty. Jednakże, nadal musisz upewnić się, że wspomniałeś o wcześniejszych odrzuconych lub udanych prośbach i podać powody, dla których uważasz, że teraz jest dobry czas, a także odnieść się do wszelkich powodów, dla których zostałeś odrzucony w przeszłości.
- Unikaj zbyt emocjonalnego listu - Podaj dokładny powód, dla którego chcesz poprosić o elastyczne warunki pracy, a jeśli jest to powód osobisty, z pewnością przejdź do konkretów, ale unikaj emocjonalnego wybuchu. Przedstaw swoje powody, ale skup się na biznesie.
- Sprawdź politykę i procedury firmy dotyczące ubiegania się o elastyczne warunki pracy i upewnij się, że dokładnie je przestrzegasz - składając wniosek w niewłaściwy sposób możesz opóźnić decyzję lub nawet ją anulować. Jeśli musisz wypełnić formularz wniosku, upewnij się, że to zrobisz, a jeśli musisz napisać list wspierający, upewnij się, że go napiszesz.
- Pamiętaj o podpisaniu listu! - Wiele osób zapomina o tym bardzo prostym szczególe, ale w niektórych przypadkach niepodpisanie oficjalnego listu z prośbą, takiego jak ten, może faktycznie unieważnić go lub opóźnić całą procedurę.
- Zrozum, że zgoda nie jest gwarantowana - Na koniec upewnij się, że rozumiesz, iż pracodawca nie jest zobowiązany do zaakceptowania Twojej prośby i bądź przygotowany na każdą ewentualność.
Zobacz również
-
23 lipca 2022
Co właściwie robi polityka otwartych drzwi?
23 lipca 2022Jak pokryć swój obszar recepcji podczas...
23 lipca 2022Co zrobić, gdy zmiana miejsca pracy nie przynosi...
23 lipca 2022Jak zmiana wpływa na morale i produktywność?
Popularne
Jak stworzyć komfortową poczekalnię dla klientów?
20 września 2016-
21wrz
-
21wrz
-
21wrz
-
21wrz
Kategorie
Aranżacja poczekalni
Meble biurowe - kompendium wiedzy
Dodatki biurowe